خودتو اینجا تبلیغ کن

نقد سریال خاطرات یک خون آشام

نقد سریال

چه امتیازی به این فیلم می‌دید؟

امتیاز فیلم: 0 / 5. تعداد آرا: 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است. اولین امتیاز را شما بدهید

امتیاز:
ماورا مدیا / فرزاد مداح
صفحه هوادران The Last Of Us
ورود
Previous slide
Next slide

تازه‌های دنیای سرگرمی

تازه‌های دنیای نقد

جدیدترین اخبار سینما و تلوزیون

نقد سریال خاطرات یک خون آشام

نقد فیلم

چه امتیازی به این فیلم می‌دید؟

امتیاز فیلم: 0 / 5. تعداد آرا: 0

هنوز امتیازی ثبت نشده است. اولین امتیاز را شما بدهید

امتیاز:

ماورا مدیا / فرزاد مداح

نقد سریال خاطرات یک خون آشام

خاطرات یک خون آشام؛وقتی موفقیت کش پیدا میکند

نقد سریال خاطرات یک خون آشام: بدون شک سریال خاطرات خون آشام یا همان The Vampire Diaries از محبوب‌ترین سریال‌های تاریخ به حساب می‌آید. سریالی بر اساس رمان‌هایی به همین نام که توسط ال. جی. اسمیت منتشر شده و روی زندگی الینا گیلبرت تمرکز دارد. الینا یک دختر دبیرستانی است که در گیر و دار زندگی با دو برادر آشنا می‌شود. دو برادر به نام‌های استیفن سالواتور و دیمن سالواتور که هردو خون آشام هستند. پخش تلویزیونی خاطرات خون آشام از سال ۲۰۰۹ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۷ نیز ادامه داشت. این سریال ۸ فصل دارد که ۳ فصل اول دقیقاً بر اساس ۳ رمان اولیه خاطرات خون آشام، نوشته ال. جی. اسمیت ساخته شده است اما فصل‌های بعدی به دلیل همزمانی با انتشار نسخه‌های جدید این کتاب دارای تناقضاتی است که اغلب به ضرر سریال تمام می‌شود.

نقد سریال خاطرات یک خون آشام

نقد سریال خاطرات یک خون‌آشام

شبکه: سی دابلیو

نویسنده(رمان): ال جی اسمیت

بازیگران: نینا دوبرو، پاول وسلی، ایان سامرهلدر

محصول: 2009-2017 آمریکا

فرزاد مداح / ماورا مدیا

محبوبیت سریال ومپایر دایریز در سال‌های اولیه پخش به حدی بود که بازیگران نه‌چندان شناخته‌شده‌اش را به ستارگانی بین‌المللی تبدیل کرد. نینا دوبرو (Nina Dobrev) و ایان سامرهلدر (Ian Somerhalder) موفق شدند با استفاده از محبوبیت این سریال به ستارگان هالیوود تبدیل شوند و البته خاطرات خون آشام نیز در جشنواره‌های مختلف موفقیت‌های زیادی را تجربه کرده است. پرسشی که پیش می‌آید این است که با همه این موفقیت‌ها و عواملی که نشان از ادامه موفقیت چنین سریالی دارد، چرا این سریال در فصول بعدی مسیری نزولی را طی کرده است. هرچند باید به این موضوع اشاره کرد که امتیازهای خاطرات خون آشام در فصل‌های بعدی نیز کاهش چندانی نداشت اما تعداد بیننده‌ها با پخش هر فصل کاهش می‌یافت. مشکلات وقتی بیشتر نمایان شد که مجموعه اصیل‌ها (The Originals) که یک مشتق (اسپین‌آف) از سریال خاطرات خون آشام است به محبوبیتی بیشتر از سریال اصلی رسید و نشان داد که تهیه کنندگان خاطرات خون آشام مسیری اشتباه را پیش گرفته‌اند. با انتشار قسمت پایانی سریال خاطرات خون آشام که به تازگی پخش شد، نگاهی کوتاه خواهیم داشت به عواملی که باعث شدند این سریال آن‌گونه که طرفداران دوست داشتند پایان نپذیرد.

نقد خاطرات خون آشام

هشدار: ادامه این متن ممکن است بخش‌هایی از داستان را لو بدهد.

۱. نبود یک برنامه مشخص پس از فصل سوم

با پایان فصل سوم سریال، داستان خاطرات خون آشام به جایگاهی رسیده بود که می‌شد آن را پایانی فوق‌العاده بر سریالی دانست که بسیاری از علاقه‌مندان به سینما و تلویزیون را تحت تأثیر قرار داده بود. اما با پیشنهادهای خوب مالی این سریال برای دو فصل دیگر نیز تمدید شد. تهیه کنندگان موفق شدند که بیشتر بازیگران این سریال را برای فصول ۴ تا ۶ حفظ کنند اما مشکل بزرگ نبودن برنامه داستانی مشخص بود. مشکلی که در بسیاری دیگر از سریال‌های موفق تاریخ به آن برخورده‌ایم مشخص نبودن پایان داستان در مراحل اولیه است. یک تهیه کننده یا نویسنده چگونه می‌تواند پایان یک سریال را در ذهن بیینده پرورش دهد وقتی حتی خودش هم از پایان آن بی خبر است

۲. روابط بازیگران

نقد سریال ومپایر دایریز

روابط شخصی و عاشقانه بازیگران با هم باعث شد که در فصول اولیه این سریال به محبوبیت بیشتری برسد اما با مشکلاتی که در ادامه پیش آمد و قهر تعدادی از بازیگران از جمله نینا دوبرو بازیگر اصلی سریال، مسیر داستان نیز به کلی تغییر کرد. داستانی که بر پایه خاطرات الینا برپا شده بود حالا باید بدون الینا به کار خود ادامه می‌داد. بازگشت کوتاه نینا دوبرو در قسمت آخر فصل پایانی نیز نه تنها کمکی به اتمام و نتیجه‌گیری مجموعه نکرد، بلکه سردرگمی بیشتری را نیز برای بینندگان به وجود آورد.

تجربه ثابت کرده است که دور نگه داشتن روابط عاشقانه از بازیگران یک سریال بلند می‌تواند به روند سریال کمک شایانی کند. یک مثال مشخص از چنین وضعیتی، بازیگران سریال دوستان (Friends) هستند که با تمام صمیمیتی که بین آنها وجود داشت، هیچ‌گاه اجازه ندادند روابط عاشقانه در فعالیت حرفه‌ای آنها وارد شود.

۳. بازگرداندن شخصیت‌ها

آخرین قسمت خاطرات یک خون آشام

در طول سریال، بسیاری از شخصیت‌ها جان خود را از دست دادند یا به صورت‌های دیگر از داستان حذف شدند. گاهی محبوبیت این شخصیت‌ها به حدی بود که با مرگ یکی از آنها، امتیاز قسمت‌های بعدی به شدت کاهش می‌یافت. نگاه تهیه کنندگان خاطرات خون آشام به امتیازها باعث شد بسیاری از این شخصیت‌ها به روش‌های عجیب و غریب و ناهماهنگ به سریال بازگردانده شوند.

یکی از این شخصیت‌ها الاریک سالتزمن بود که با حذف او از سریال، امتیازها به شدت کاهش یافت. حذفی که با توجه به انسان بودن الاریک منطقی به نظر می‌رسید اما تهیه کنندگان برای راضی نگه داشتن بیننده‌ها دست به بازگرداندن این شخصیت زدند. خاطرات خون آشام بارها و بارها شاهد اتفاقات مختلف در زندگی الاریک بود. اتفاقاتی که هرکدام می‌توانست و باید باعث مرگ الاریک می‌شد اما دست‌اندرکاران سریال هر بار جادویی جدید را برای نجات شخصیت‌های محبوب این سریال رو می‌کردند. جادویی که برای بینندگان زودباور سریال‌های تلویزیونی نیز باورپذیر نبود.

۴. عدم توجه به قوانین و پیشینه خون‌آشام‌ها

نظرات درباره خاطرات یک خون آشام

داستان خاطرات خون آشام هرچقدر هم بین علاقه‌مندان داستان‌های خون آشامی محبوب باشد، اما بین کارشناسان این‌گونه داستان‌ها محبوبیتی ندارد. پیشینه داستانی این سریال با هیچ‌کدام از داستان‌های کهن خون‌آشامی هماهنگ نیست. مشکلات کپی‌رایت باعث شد بسیاری از شخصیت‌های تاریخی از جمله دراکولا در این سریال جایی نداشته باشند و البته نویسندگان نیز علاقه‌ای به دنبال کردن قوانین داستان‌های قبلی نداشتند. از مهم‌ترین مسائلی که در این سریال به آن توجه ای نمی‌شد توانایی و قدرت بیشتر خون آشام های پیرتر در برابر شخصیت‌های جوان‌تر بود. در داستان‌های خون آشامی هیچ ومپایر ۱۰۰ ساله‌ای نمی‌تواند جان خون آشامی ۲۰۰ ساله را بگیرد. اما در خاطرات خون آشام نویسندگان هر وقت به این موضوع نیاز نداشتند، آن را فراموش می‌کردند. درواقع مرگ اغلب شخصیت‌ها نه به داستان یا پیشینه ومپایر ها بلکه به نیاز نویسندگان وابسته بود.

 

بازیگران سریال خاطرات خون آشام

 

۵. همه‌چیز در قسمت پایانی:

قسمت پایانی خاطرات خون آشام چی میشه؟

جدا از تمام مشکلاتی که سریال خاطرات خون آشام در طول فصل‌های آخر داشت، قسمت آخر سریال قصد داشت تا با پایان دادن به ریز داستان‌های کاراکترهای اصلی، نظر بینندگان را جلب کند. چیزی که نویسندگان این سریال متوجه نشده بودند این بود که به پایان رساندن یک سریال با نزدیک به ۱۰ شخصیت اصلی در یک قسمت غیر ممکن است و ۴۰ دقیقه برای نشان دادن مسیر زندگی تعداد زیادی از شخصیت‌ها کافی نیست. تهیه کنندگان این سریال قصد داشتند نبود برنامه بلند مدت خود را با بازگرداندن بسیاری از شخصیت‌های محبوب در قسمت پایانی جبران کنند. شخصیت‌هایی که نه تنها به بهبود پایان سریال کمک نکردند بلکه باعث شدند سردرگمی بیشتری در داستان قسمت آخر به چشم بیاید. خاطرات خون آشام خوب یا بد یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تاریخ است که در اغلب کشورهای جهان بارها و بارها پخش شده. سریالی کاراکتر محور با شخصیت‌های جذاب و دوست داشتنی که مدت‌ها شما را سرگرم خواهد کرد. شاید مشکلاتی که ذکر شد نظر شما را در مورد این سریال تغییر داده باشد اما بدون شک دیدن این سریال شما را برای مدت زیادی سرگرم خواهد کرد. مخصوصاً الان که ۸ فصل خاطرات خون آشام به طور کامل در اختیار شماست.

پوستر سریال خاطرات یک خون آشام

 

دیدگاه‌ها درباره “نقد سریال خاطرات یک خون آشام” :

 1. نیکا می‌گوید:

  با سلام به نظر من محوریت داستان روی الینا نبود بلکه روی برادران خون آشام بود! و تو اغلب خلاصه ها هم اینطوری مینویسن که دوبرادر خون اشام بنام استفن و دیمن پس از سالها به شهر خود بارگشته اند و….. نمیشه از بازی زیبا و قوی نینا صرف نظر کرد بله ایشون بسیار عالی بود ولی اگر قرار یود داستان روی الینا بچرخه اصلا حذفش نمیکردن درسته دو فصل اخر خیلی قوی نبودن ولی باز هم دوبرادر کاری کردن که سریال جذابیت خودشو داشت و بیشتر اونا بودن که ذهن بیننده رو کنجکاو میکردن!

 2. امیرحسین می‌گوید:

  فیلم خیلی قوی شروع می‌شود ولی رفته رفته در فصل های آخر، موضوع پیچیده تر میشود و هضم آن توسط بیننده با مشکل بر میخورد
  قسمت آخر این سریال، پایانی دلپسند نبود و بیننده دچار گیجی می‌شود…
  ولی همچنان برادران سالواتوره باعث شده بود که این کاستی ها تقریبا جبران شوند…
  ولی ایکاش داستان فصل های پایانی طوری دیگر بود… که بیشتر برای بیننده جذاب باشد
  نشان ندادن زندگی و ازدواج دیمن و الینا که خودشان را به در و دیوار می‌زدند تا با هم باشند نیز از ضعف های این سریال میباشد…
  و همچنین زود تمام شدن زندگی استفن با کرولاین و انزو با بانی بنت زیاد خوب نبود…
  ولــــــــــــــــــــــــی به هر حال جزو محبوب ترین سریال های تاریخ میباشد
  و ارزش حداقل یک بار دیدن را دارد
  و بسیار فیلم رمز آلودی میباشد…
  ❤️

 3. ناشناس می‌گوید:

  سلام من فصل اول و دوم سریال رو واقعا دوست داشتم اما الان وسطای فصل سوم هستم و مثل قبل به تماشای سریال علاقه ندارم. به نظرم یکی از اشتباهاشون این بود که نباید شخصیت های دیگه رو به جز استیفن و دیمین و الینا و کلاوس و کمی هم کارولاین و بانی زیاد پررنگ میکردن و اینکه از اونجایی که اصیل ها اومدن قتل ها تو فیلم یکم چندش آور تر شد مثلا همش سر میزدن و حالا من بقیرو ندیدم نمیدونم آخرش کی میمیره کی زندس.

 4. F[][][][] می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  لطفا میگید قسمت آخر چیشد الینا تونست خونه و خونوادشو ببینه ؟ دیمن چطوری تونست استفنو ببینه؟ وقتی استفن با کاتربن تو تونل سوختن استفن چطوری زنده موند؟؟ خواهش میکنم

 5. فاطی می‌گوید:

  همین الان قسمت اخر سریال دیدم و میتونم بگم فوق العاده زیبا و دوست داشتنی بود این سریال هر چنر با دو فصل اخر وقتی الینا از سریال حذف شد یکم اوکی نبودم و ضعف بود و سیزن اخر خسته کننده ولی واقعا ارزش دیدن داشت و باز هم میتونم از اول شروع به دیدن کنم خیلی لذت بردم❤️‍🩹🥺

 6. Mtldaj می‌گوید:

  من دیشب دیدم قسمت اخرو و نفهمیده بودم .ولی بادتوضیحات فهمیدم که الینا و دیمن پیر میشن و میمیرن و اون موقع ست که خانوادشون رو میبینن.یحای داستان انگار نشون میده که انکار بصورت موازی باداصیلها داره اتفاق میفته ،اونجا که استفن شکارچی دنبالش بود ،نیکلاس درباره دخترش میگه ….و فریا هستش .
  بعد یجایی استفن تو اصلیها میاد و هیلی میگه تو چرا اینجا میگه بخاطر کرولاین . نمیدونم ایناش اینطوری که انگار تو دوتا شهر مختلف داره اتفاق میفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.